Před očima se mi zjevuje apokalyptický obraz budoucnosti světa. Vyčerpali jsme všechny přírodní zdroje. A takto jsme si přivodili sami svůj zánik. Stojíme na okraji propasti. Vykopali jsme si svůj vlastní hrob, do kterého se propadáme. Ze strachu před vlastním úpadkem, před pohlcením vlastní neutěšenou budoucností, odhazujeme poslední nepotřebné věci. Zbavujeme se všeho materiálního, abychom si zachránili svůj holý život.

Ocitáme se na dně jednoho velkého smetiště a koukáme vzhůru na čistou oblohu. Nacházíme se na konci nebo na začátku?

Kde hledat sílu a inspiraci k novému životu?

Probudím se z hrozného snu a slovo recyklace mi dává naději. Začíná nový den a já vdechnu nový život do starého nepotřebného krámu. Naplňuje mne pocit, že jsem zachránil celý svět.

Můj koncept CLOCKWORK IMAGINATION už zachránil mnohé obyčejné drobnosti. Mohly již dávno zapadnout v propadlišti dějin. Dostaly však novou funkci. Těší své nové vlastníky, zdobí je a připomínají všem v okolí pomíjivost času. Dávná energie našich předků, do nich kdysi vložená, zázračně ožívá. Dodává nám tak všem potřebnou naději.

K IronTherapy mne pojí mnoho silných pout. Od roku 2016 vytvářím originální šperkovou kolekci - řád KRÁL REBELŮ. Řád udílí Zlatokop Henry odvážným mladým umělcům v rámci Studentské Thálie. Můžete se však i dopátrat, že jsem spoluautorem ORLOJE REBELŮ, který je vystavený na hradě Helfštýn. Můj šperkařský rukopis lze rozpoznat na objektu z roku 2018 - na koruně krále rebelů. 

Mám velkou radost, že se k těmto nekomerčním aktivitám připojuje stále více lidí. V minulosti to byli například tři studenti naší školy Jana Szkanderová, Lukáš Macura a Matěj Damek. V rámci IronTherapy se představí další studentka Leona Šteffková a můj kolega pedagog, sochař Petr Gerych.

Těším se na naše společné propojení a vaši (řetězovou) reakci

 

Jiří Broš výtvarník

 spoluautor originálních ročních show z Království Zlatopa Henryho